Ж. БОДРІЯР: ФЕНОМЕН НАСИЛЛЯ У СОЦІАЛЬНОМУ ДОБИ ПОСТМОДЕРНІЗМУ (ВІД ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ ДО ПРАКТИКИ СУЧАСНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ)

Ключові слова: насилля, агресія, зникнення соціального, суспільство добробуту (достатку), втома, тероризм, пасивність, фахівець із соціальної роботи

Анотація

Історія людства просякнута кризами, війнами, пандеміями та іншими деструктивними явищами, які спричиняли не тільки негаразди окремих осіб або сімей, але й знищення цілих народів і цивілізацій. Інакше кажучи, історія людства є історія ненависті, агресії та насилля, які утворюють коло, всередині якого перебуває людина, у тому числі й сучасна. У даному контексті наразі доцільно звернутися до аналізу світоглядно-ціннісної системи координат, означеної французьким мислителем-інтелектуалом XX – початку XXI століття Ж.Бодріяром, праці якого, незважаючи на їхню актуальність, недостатньо досліджено українськими науковцями. У зв’язку з цим мета даного дослідження полягає у з’ясуванні ключових філософських поглядів Ж.Бодріяра на сутність феномену насилля у контексті проблеми зникнення соціального у постісторії, сучасниками якої ми є. Проведене дослідження розгорталося одночасно у таких двох площинах, як філософія, зокрема історія філософії та соціальна філософія (1) та соціальна робота, зокрема у громаді (2). Такий комплексний підхід посприяв не тільки з’ясуванню сутності феномену насилля, але й формулюванню ключових засад практичної діяльності фахівця із соціальної роботи у громаді з превенції насилля, зокрема насильства у сім’ї, актуальність якого посилено деструктивними соціальними явищами сучасності. Окрему увагу приділено аналізу таких феноменів, як втома та пасивність, що набули нового значення у працях Ж.Бодріяра з огляду на специфіку доби постмодернізму. З’ясовано, що втомлене Я є уособлення безвідповідальності й безвладності, детерміновані з боку суспільства споживання, яке втрачає соціальне. Один з отриманих висновків полягає у тому, що соборність як риса українського національного характеру є рушійна сила, здатна активно протидіяти зникненню соціального у сучасній Україні. Цю силу мають активізувати фахівці із соціальної роботи у своїх клієнтів, внутрішній потенціал яких метафізично невичерпний.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Оксана Осетрова, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

Доктор філософських наук, професор кафедри філософії,
професор кафедри соціології, соціальної роботи, публічного управління та адміністрування,
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

Посилання

Baudrillard, J. (2006). Obshchestvo potrebleniya [Consumer Society]. M. (in Russian)

Baudrillard, J. (2006). Paroli. Ot fragmenta k fragmentu [Passwords. From fragment to fragment]. Ekaterinburg. (in Russian)

Baudrillard, J. (2006). Prozrachnost zla [The Transparency of Еvil]. M. (in Russian)

Fromm, E. (2006). Anatomiya chelovecheskoy destruktivnosti [The Anatomy of Human Destructiveness]. M. (in Russian)

Holovatyi, M.F., Panasyuk, M.B. (2005). Sotsialna polityka i sotsialna robota: Terminolohichno-ponyatiynyi slovnyk [Social policy and social work: Terminological and conceptual dictionary]. K. (in Ukrainian)

Vegesh, I. (2014). Mistse ta rol lyudyny u strukturi “suspilstva spozhyvannya” Zhana Bodriyara. Politolohiya. Sotsiolohiya. Filosofiya [The place and role of man in the structure of Jean Baudrillard’s “consumer society”. Politology. Sociology. Philosophy]. 17, 19-25. (in Ukrainian)

Zinchenko, N.O. (2013). Zhan Bodriyar pro reklamu ta spozhyvannya [Jean Baudrillard on advertising and consumption]. Humanitarnyy visnyk ZDIA, 56, 248-254. (in Ukrainian)


Переглядів анотації: 34
Завантажень PDF: 31
Опубліковано
2022-12-30
Як цитувати
Осетрова, О. (2022). Ж. БОДРІЯР: ФЕНОМЕН НАСИЛЛЯ У СОЦІАЛЬНОМУ ДОБИ ПОСТМОДЕРНІЗМУ (ВІД ФІЛОСОФСЬКОЇ РЕФЛЕКСІЇ ДО ПРАКТИКИ СУЧАСНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ). Епістемологічні дослідження в філософії, соціальних і політичних науках, 5(2), 42-48. https://doi.org/10.15421/342219